ATM

Etiket: 

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Yönetici tarafından 1 yıl 7 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4715

  Yönetici
  Yönetici

  ATM bir hücre anahtarlama ve çoklama teknolojisi olup, devre anahtarlama ve paket anahtarlamanın avantajlı yönlerini birleştiren bir yapıya sahiptir. ATM’de veri 53 byte uzunluğunda (48 byte veri + 5 byte başlık) sabit hücreler halinde taşınmakta, iletimin yapıldığı uç noktada ise hücreler tekrar düzenlenerek birleştirilmektedir. ATM’nin doğasında bulunan, hücrelerin veri kanalı içinde yer bulduğu anda iletilmesi, kanal içinde yer olmadığı durumlarda ise ATM anahtar içinde bekletilmesi değişken bir hücre gecikmesine neden olmaktadır. Bu gecikmeden dolayı ATM, eşzamansız (asenkron) olarak adlandırılmıştır. Hücre boyutlarının 53 byte küçük bir uzunluğa sahip olması ise, gecikmeye duyarlı uygulamalar (özellikle ses ve video) için uygun bir standart oluşturmaktadır. ATM’nin en önemli özelliklerinden biri de, sofistike yönetim araçları sayesinde, mevcut ve gelişmekte olan teknolojiler içinde önceden tanımlanmış hizmet kalitesi (QoS) seviyelerini garanti edebilen bir örnek olmasıdır. Aşağıdaki tabloda ATM’nin sağladığı farklı hizmet seviyeleri tanımlanmaktadır.

  Hizmet Kalitesi Seviyesi

  ıklama

  Sabit Bit Oranı

  (Constant Bit

  Rate – CBR)

  CBR tutarlı bir bant genişliği sağlamakta gerçek zamanlı (real-time) uygulamalar (gecikme ve gecikme değişkenliğinin çok az olmasına ihtiyaç duyan uygulamalar) için uygun bir yapı sunmaktadır.

  Değişken Bit Oranı (Variable Bit Rate – VBR)

  VBR sunulan trafik oranını geri besleme yolu ile kontrol ederek, sistematik ve dinamik olarak kullanılabilir bant genişliği tahsisi yapmakta ve performans ihtiyacı net olmayan uygulamalar için ekonomik bir alternatif oluşturmaktadır. VBR, sunulan trafik oranını geri besleme yolu ile kontrol ederek, sistematik ve dinamik olarak kullanılabilir bant genişliği tahsisi yapmakta olup, gerçek zamanlı (real time) ve gerçek zamanlı olmayan (non-real time) VBR seviyeleri bulunmaktadır.

  Mevcut Bit

  Oranı (Available

  Bit Rate – ABR)

  ABR hizmet kategorisi “rezerve edilmemiş, erişilebilen en iyi” (best effort) hizmettir. Birtakım kontrol imkânları sunarak UBR kalite seviyesinden daha az bir hücre kayıp oranına ulaşma imkânı sağlar. Bu kalite seviyesi, veri iletiminden önce bağlantının tesisinin yapıldığı çeşitli uygulamalarda ve LAN (yerel alan ağları) arabağlantılarında kullanılır.

  Belirtilmemiş Bit

  Oranı (Unspecified Bit Rate – UBR)

  ABR gibi, UBR da rezerve edilmemiş, erişilebilen en iyi, QoS garantisi vermeyen bir hizmet olup gecikmeyi göz ardı edebilen, gerçek zamanlı olmayan uygulamalar için kullanılmaktadır. ABR’den farklı olarak bu hizmetin kullanıcıları trafik oranını kontrol edememekte ve bant genişliği kapasitesine sadece mevcut olduğu anda erişebilmektedir. UBR genellikle geleneksel bilgisayar iletişimi amacıyla kullanılır.

  Hizmet kalitesi ve bazı trafik parametreleri baz alınarak, ATM Forum tarafından 4 adet hizmet kalitesi seviyesi (CBR, VBR, ABR, UBR) tanımlanmıştır. Tanımlanan bu hizmet sınıfları kullanıcılara, kabul edilebilir bir hizmet kalitesi seviyesine ulaşabilmek adına, bant genişliği kullanımı, gecikme ve potansiyel kayıp hücre oranları arasında bir dengeleme yapabilme imkânı vermektedir (Çizelge 3). Yukarıda da ifade edildiği üzere ATM, kiralık devrelerle benzer biçimde iki nokta arasında kullanıcıya tahsis edilmiş bir kapasite sağlayabilmektedir. Ancak, ATM’nin 64 Kbit/sn’den başlayan hızlarda kapasite sunma imkânı bulunmakla birlikte birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de 1 Mbit/sn ve üzerindeki hızlardakapasite sağlamak amacıyla verilebilmekte olup mevcut durumda sadece ise 2 Mbit/sn üzeri hızlarda sunulmaktadır.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.