Elektrikte Güç

home Forumlar Elektrik Temel Elektrik Elektrikte Güç

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Yönetici tarafından 1 yıl 7 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #5015

  Yönetici
  Yönetici

  Elektrik ile çalışan sistemlerin şebekeden çektikleri güç Aktif Güç ve Reaktif Güç olmak üzere ikiye ayrılır. Görünür güç ise aktif ve reaktif güçlerin karelerinin toplamının karekökü ile bulunur.

  S 2 = P 2 + Q 2

  Aktif güç elektrikte iş yapan güçtür. P ile gösterilen aktif güç şebekeden çekilen akım ile gerilim arasındaki açının (φ) cosinüsü ile akım ve gerilimin çarpılması ile bulunur

  (P=V.I.cosφ).

  Sistem üç fazlı ise çekilen güç de 3 ile çarpılır (P=3.V.I.cosφ). Aktif gücün birimi Watt’tır (W).

  Reaktif güç ise manyetik alanla çalışan motor, trafo gibi elektrik makinelerinin çektiği güçtür ve manyetik alanın oluşması için kullanılır. Reaktif güç; Q ile gösterilir. Reaktif gücün birimi Var dır. Toplam reaktif güç için Q = Q L – Q C ilişkisi vardır. Burada Q L = Endüktif reaktif güç ve Q C = Kapasitif reaktif güç olarak isimlendirilir.

  Görünür güç şebekeden çekilen görünür güç olarak bilinir S ile gösterilir ve tek fazlı sistemlerde S=V.I olarak ifade edilir. Ayrıca görünür güç aktif ve reaktif güçlerin karelerinin toplamının karekökü ile ifade edilir (S=(P 2 +Q 2 ) 1/2 ). Görünür gücün birimi Volt Amper’dir (VA).

  Reaktif güç şebekeden çekildiği gibi şebekeye reaktif güç veren sistemler de bulunmaktadır. İletim sisteminden çekilen veya iletim sistemine verilen reaktif güç iletim sisteminde ek kayıplara ve simetrisizliklere neden olduğu için hattan çekilen reaktif güce sınırlama getirilmiştir.

  P/S ile ifade edilebilen cosφ ifadesi; yani akım ile gerilim arasındaki açının cosinüsü 1′e yakın olmalıdır. Mevcut kanuna göre 0,90 olması istenen cosφ değeri AB standartları ile 0,98′e yükseltilecektir. Yani şebekeden çekilen akım ile gerilim arasında neredeyse hiç faz farkı olması istenmemektedir. cosφ güç faktörü olarak da ifade edilir.

  Şebekeden çekilecek reaktif enerji sınırlandırıldığına göre, sistemin ihtiyacı olan (manyetik alan oluşumu vs. için) reaktif enerjinin bir şekilde karşılanması gerekmektedir. İşte burada devreye kompanzasyon sistemleri girmektedir. Kompanzasyon sistemleri sistemin ihtiyacı olan endüktif veya kapasitif reaktif enerjiyi verecek reaktör veya kapasitörlerden oluşan sistemlerdir.

  Reaktif enerjiye alternatif akım sistemlerinde ihtiyaç duyulur. Dolayısıyla doğru akım sistemlerinde reaktif enerjiden bahsedilemediği için çekilen aktif güç görünür güce eşittir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.