Elektroerozyon Tezgahı

home Forumlar Otomasyon Sistemleri Üretim – İmalat Elektroerozyon Tezgahı

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Yönetici tarafından 1 yıl 7 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #5027

  Yönetici
  Yönetici

  Bu tezgahlarda önceden şekil verilmiş bir elektrot takım olarak kullanılır. Elektrot yapımında elektrik iletkenliği iyi olan malzemeler seçilmeli (Bakır, grafit, tungsten bakır alaşımı veya özel alaşımlar).

  Elektroerozyonun işleminde elektrot iş parçasına mekanik olarak değmez,dolayısıyla herhangi bir kesme kuvveti uygulamaz. Dielektrik sıvısı elektrod ile iş parçası arasındaki yalıtkanlığı sağlayarak elektroerozyon işlemi için gereken ortamı hazırlar. Eriyen ve buharlaşan malzemeyi yoğunlaştırır (talaş) ve ortamdan uzaklaştırır. Ayrıca ısınan elektrot ve iş parçasını soğutur. Elektrodun formu iş parçasına ters kopya olarak işlenir.

  Kullanım Alanları
  * Genel takım üretimi
  * Kesme ve ezme kalıpları
  * Plastik kalıpları
  * Dövme kalıpları
  * Soğuk şekillendirme kalıpları
  * Tozmetal endüstrisi
  * Aparat yapımı ve hassas mühendislik uygulamaları
  * Cam ve lastik kalıpları
  * Sert malzemelerin işlenmesi

  Getirdiği Avantajlar

  İşlem :
  * Uygulama alanı geniştir, çünkü bütün elektrik iletebilen malzemeler üzerinde çalışabilir. İşlenecek malzemenin şekil ve sertliği işlemi engellemez.
  * İş bitimi elde edilecek olan form ve yüzey kalitesi önceden belirlenebilir. Diğer tezgahlarla yapılan parçalı kalıplardaki parçalar arası çizgiler bu tezgahın yaptığı yekpare kalıplarda oluşmaz.
  * Servomotor ile hareket tek eksende olduğundan işlem basittir. İş parçasına ve bağlama elemanlarına uygulanan kuvvetler ihmal edilebilir.
  * İş parçası ısıl işlem ile sertleştirilip sonra işlenebileceği için sertleştirme sırasındaki çarpılma, bozulma gibi olumsuz etkilerden uzak kalınır.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.