Pnömatik Nedir?

home Forumlar Otomasyon Sistemleri Mekatronik Pnömatik Nedir?

Etiket: 

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Yönetici tarafından 1 yıl 8 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4038

  Yönetici
  Yönetici

  Pnömatik, hava basıncı ile çalışan otomasyon makineleridir. Hava basıncı bar ile ölçülür bu tip makinelerin kullanım yerleri hidroliğe göre daha hijyenik ortamlarda çalışabilmesidir. Makineler hidroliğe göre daha düşük basınçlarda çalışırlar. Yüksek çalışma hızları yakalayabilirler.PnömatikLatince hava ve rüzgar manasına gelen “pnöma” kelimesinden türemiştir.

  PNÖMATİK VE ÖZELLİKLERİ:

  1. Pnömatik, gaz basinci ile çalisan sistemlerin hareket ve kontrolünü gerçeklestiren uygulama alanidir.Pratik olarak vakum ve pozitif hava basinci ile çalisan sistemler ve kullanilan devre elemanlari pnömatigin kapsami içerisinde degerlendirilir. Basinçli hava, insanlarin kullandiklari ilk enerji türlerinden biridir. Havanin bilinçli sekilde algilanmasi, ayni zamanda bu araçla bilinçli çalisma yüzyillar öncesine gitmektedir. Bilinen en eski uygulama M.Ö. 2500 yillarinda kullanilan hava körügüdür. Pnömatigin sistematik olarak güç uygulamalarinda kullanilmaya baslamasi 19. Yüzyilin ortalarina dayanir.

  O dönemlerde özellikle basinçli hava ile çalisan el aletleri, matkaplar, lokomotifler ve benzeri güç sistemleri pnömatigin gelisimine ve hizla yayginlasmasina öncülük etmistiAncak günümüzde de çesitli uygulamalarda yer alan modern kontrol elemanlari ilk kez 20. Yüzyilin ortalarinda kullanilmaya baslanmistir.Özellikle çok fazla kuvvet gerektirmeyen tasima, döndürme, indirme, kaldirma gibi islemlerin yerine getirilmesi için oldukça basit ve suratli çalisan pnömatik sistemler mümkündür.Önceleri çok basit ve az sayida elemanlardan olusan pnömatik kontrol devreleri günümüzde onlarca hareket elemaninin birlesimine olanak vermekte ve diger modern kontrol sistemleri ile entegre çalisarak neredeyse tüm endüstriyel uygulamalarda kullanilmaktadir. Bugün pnömatik kavrami altinda esas olarak endüstride havanin çalisma araci olarak kullanilmasi ve özellikle de makine ve isletme araçlarinin kumandasi ve tahrik edilmesi anlasilmaktadir. Pnömatik günümüzde özellikle otomatiklestirilmis süreçlerde kullanilmaktadir.
  2. HAVANIN ÖZELLİKLERİ .:Atmosferik hava, çesitli gazlarin belirli oranlardaki karisimidir. Havanin içerisinde yaklasik olarak % 78 Azot, % 21 Oksijen ve % 1 oraninda Karbondioksit, Hidrojen, Azotdioksit, Karbonmonoksit, Helyum, Argon, Neon, Kripton bulunmaktadir. Bu gazlar disinda hava degisen oranda nem içerir.
  3. BASINÇLI HAVANIN ÖZELLİKLERİ.: Basinçli havanin temel özellikleri söyle siralanabilir; Hava, etrafimizi saran atmosferde sinirsiz bir kaynak olarak bulunur. Hava her yerde bulundugu için kullanildiktan sonra tekrar geri kazanilmasina gerek kalmadan atmosfere atilabilir. Dolayisiyla sistemde geri dönüs hattina ihtiyaç duyulmaz. Basinçli hava sikistirilmis olarak depolanabilir ve ihtiyaç duyuldugu zaman kullanilabilir. Genelde havanin krakteristik özellikleri sicaklikla çok fazla degismedigi için belirli bir sicaklik araliginda güvenle kullanilabilir. Yanici ve patlayici özelligi yoktur. Bu tür tehlikelerin oldugu yerlerde güvenle kullanilabilir. Basinçli hava zehirli degildir. Sistemdeki olasi kaçaklar ve tahliye havasi çevreyi kirletmez. Ancak sistemde basinçli havanin yaglanmasinin gerekli oldugu durumlarda havanin içinde az da olsa bir miktar yag bulunur. Bu yaglarin dogrudan atmosfere birakilmasi durumunda çevre sagligi açisindan uygun degildir. Bu tip durumlarda sistemde kaçaklarin olmamasina ve tahliye havasinin toplanarak yagdan arindirildiktan sonra atmosfere atilmasina dikkat edilmelidir. Bu durum özellikle ilaç, gida ve tekstil sektörü uygulamalarinda son derece önemlidir. Yüksek hızlarda çalışmak mümkündür. Pnömatik sistemlerin basınç ve hızın kademesiz olarak ayarlanması mümkündür. Ancak havanın sıkıstırılabilir olma özelliginden dolayıçok düşük hızlara inilmesi ve hassas hiz ve konum ayari yapilmasi gereken durumlarda bazi özel elemanlarin ve elektronik kontrol sistemlerinin kullanilmasi gerekmektedir. Standart elemanlarla çok düsük hizlara inilmesi durumunda kesintili ve darbeli hareketler gözlemlenebilir. Pnömatik sistemler kendinden korumalidir. Aşırı yük durumunda elemanlar durur ve ancak yük kalktığında tekrar çalışır. Basinçli hava içerisinde bir miktar toz ve nem bulundurur. Bu maddeler hava tesisatinda ve çalısma elemanlarında paslanmaya veya tıkanmalara yol açabilir. Dolayisiyla basınçlı hava kullanılmadan önce mutlaka toz ve nemden arındırılması gerekmektedir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.