RFID Cihazlar Nasıl Çalışır?

home Forumlar Elektronik Temel Elektronik RFID Cihazlar Nasıl Çalışır?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Yönetici tarafından 1 yıl 7 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4893

  Yönetici
  Yönetici

  Tüm RFID kartlı sistemler şu temel mantıkla çalışırlar. Bir personel kartını okuyucu cihaza okuttuğunda, cihaz kartta tanımlı kart numarasını ( geneldeUnique ID ) ve okuma anındaki zamanı kayıt eder ( 3561 numaralı kart 20.10.2010 14:26 da okundu gibi ). Bu kayıtlar belli aralıklarla bilgisayara aktarılır. Her kart numarasının hangi personel tarafından kullanıldığı yazılımda tanımlıdır ( 3561 numaralı kartı Elif MURT kullanıyor gibi ). Böylece her personelin kart okutma zamanları yazılım tarafından bilinmiş olur. Bundan sonrası verinin işlenip rapor olarak sunulmasıdır ki bu da yazılımın işidir. Bu süreç tüm sistemlerde standarttır.

  RFID bir okuyucu ve bir etiketten meydana gelen otomatik bir tanıma sistemidir. Etiketin içinde bir mikroçip ve mikroçipi saran bir anten bulunmaktadır. Okuyucu ile etiket arasında, elektromanyetik dalgalar vasıtasıyla iletişim kurulmaktadır. Okuyucunun yaydığı elektromanyetik dalgalar, bir enerji olarak çiple buluşup onu harekete geçirmekte ve etiketten okuyucuya veri transferi yapılmaktadır. Tüm bunlar belli bir mesafede, herhangi bir temas olmadan ve kablosuz olarak gerçekleşmektedir. Okuyucu aldığı veri dalgasını sayısal dalga biçimine dönüştürerek bilgisayara aktarmaktadır.

  Buradaki hassas nokta kartın cihaz tarafından okunması ile cihazın geçişi onaylaması arasındaki zaman dilimidir. Eğer bu zaman aralığında hiç bir kontrol yapılmayacaksa ( Yani her okunan kart onaylanacaksa ) cihazın çalışma prensibinin ve kullandığı kart tipinin hiçbir önemi yoktur. Örnek vermek gerekirse; Eğer satın alacağınız cihazı puantaj amaçlı kullanacaksanız ( sadece personellerin işe giriş ve çıkış zamanları gerekiyor ) ihtiyacınızı eski veya yeni nesil kartları okuyabilen herhangi bir cihazla karşılayabilirsiniz.

  Ancak günümüzde işletme sahipleri projeleri için kart okunduktan sonra, geçiş onaylanmadan önce bir takım kontrollerin yapılmasını talep etmektedir ( Şu saatler arasında ve şu sayıda okutabilsin, kart şu tarihe kadar geçerli olsun, kart kredi kartı gibi kullanılabilsin, içerdeyken çıkmadan tekrar giriş yapılamasın, harcama sonrası bonus kazansın gibi ). Projeniz geçiş anında kontrol gerektiriyorsa o zaman cihazların okuyabildikleri kart teknolojisi ve çalışma prensipleri ön plana çıkar. Bu tür uygulamalarda kesinlikle satın alacağınız cihaz  kart data alanına sahip yeni nesil bir RFID kart kullanmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken asıl konu cihazın bu data alanını okuyup kullanabilmesidir. Unutulmamalıdır ki sektörde yeni nesil kartların sadece seri numaralarını okuyup, data alanını kullanmayan bir çok cihaz vardır. Örnek vermek gerekirse; Mifare kartın sadece kart seri numarasını okuyan bir cihazın, gerçekte Proximity kartı okuyan diğer bir cihazdan hiç bir farkı yoktur.Kart data alanını okuyabilen ve okuyamayan cihazlar nasıl çalışır ?     Basit bir örnekle çalışma prensiplerini anlatmaya çalışalım. Abonelerinin abonelikleri süresince faydalanabildikleri bir spor salonu düşünün. Bir abone salona giriş yapmak üzere kartını cihaza okuttuğu zaman, cihazın abonenin girişine onay verebilmesi için abonelik süresini kontrol etmesi gerekir.Kart data alanını okuyabilen cihaz gerekli bilgiye okuma anında sahipken, diğer cihaz kontrolü bilgisayara yaptırmaktadır. Bu örnekteki abonelik süresi semboliktir. Bu kontrol yerine kredi kontrolü, mesai saati kontrolü veya işletmenin istediği herhangi bir kontrol de yapılabilirdi. Burada önemli olan çalışma şeklinin anlatılmasıdır.

  Kart data alanını kullanabilen bir cihazın çalışma mantığı hızlı ve basitken, kullanamayan cihazın çalışması yavaş ve risklidir. Kart data alanını kullanamayan cihaz neden yavaştır?Bu durumu izah etmek gerekirse; okuma anından sonra kart numarasının bilgisayara gönderilip tekrar cevabın gelmesi bir zaman almaktadır. Bu personel için cihaz başında beklemek anlamına gelmektedir. Hele sistemde kullanılan cihaz veya personel sayısı fazla olduğunda bu süre, kullanılan bağlantı tipine ve veritabanına da bağlı olmakla beraber sistemi kullanılabilir olmaktan çıkarmaktadır. Kart data alanını kullanamayan cihazın risklerinden bahsedecek olursak; sistem sürekli Online olmak zorundadır. Yani kesintisiz bir bilgisayar bağlantısına ihtiyaç vardır. Bu pratikte hiç bir zaman mümkün olmamaktadır. Cihaz ile bilgisayar arasındaki bağlantının kesilmesi sıkça karşılaşılan bir problemdir. Bir diğer problem ise bilgisayarı sürekli çalışır durumda tutabilmektir. Bilgisayar arızalandığında, işletim sisteminden veya programdan kaynaklanan bir problem olduğunda veya bilgisayar yeniden başlatıldığında sistem çökmektedir. Böyle durumlarda işletmenin mağdur olmaması için projenin donanımına göre turnikelerin kolları boşa alınmakta veya bariyerler açık tutulmakta veya elektronik kapı kilitleri kullanım dışı bırakılmaktadır. Bu süre içinde geçiş yapan personellere hiç bir kontrol yapılamamakta ve önemli geçiş kayıtları tutulamamaktadır. Bu durum satıcı firma tarafından bir teknik personelin gelip arızayı gidermesine kadar devam etmektedir. İyi bir sistem asla komple çökmemelidir. Tabi ki lokal olarak cihaz arızası her ürün için olasıdır. Ancak aynı anda tüm cihazların devre dışı kalması asla kabul edilemez. İstikrar ve güvenilirlik temel kalite ölçüsüdür.

  ONLINE ve OFFLİNE ÇALIŞMA MANTIĞI

  Bilgisayar bağlantılı çalışabilen cihazlar ONLINE, bağlantı olmadan çalışabilen cihazlar ise OFFLINE olarak bilinir. Hem ONLINE hem de OFFLINEçalışabilen cihazlar da vardır. Bazı OFFLINE cihazlar kart data alanını okuyamasa bile belli sayıdaki personelin bilgilerini cihaz hafızasında tutarak çalışırlar. Bu cihazları en kolay personel limitinden ( 500 personele kadar çalışır gibi ) tespit edebilirsiniz. Bu cihazlar geçiş anındaki kontrolü kendi hafızasından elde ettikleri bilgilerle yaparlar. Eğer personel bilgileri değişmiyorsa bu yöntem de güvenlidir. Ancak personel bilgilerinin değiştiği ve birden fazla cihazın kullanıldığı durumlarda bu yöntem geçerliliğini kaybetmektedir. Bir örnek vermek gerekirse 4 turnike ile girişin sağlandığı bir yemekhane düşünün. Bir cihazın yaptığı işlem sonrasında kalan krediyi diğer cihazlar bilememektedir. Bu da bir sonraki harcama için doğru kredinin kontrol edilememesi anlamına gelmektedir.
  Kart data alanını okuyamayan cihazların fiyatları okuyabilenlere göre daha ucuzdur. Ürün satın alırken projenizin ihtiyacına uygun cihaz almaya özen gösterin. Bugün sektörde Proximity kartları kullanarak yemekhane kontrolü yapabildiğini söyleyen bir çok firma vardır. Eğer siz RFID cihazları tanıyorsanız böyle bir sistemi satın aldığınızda ne ile karşılaşacağınızı da zaten bilirsiniz.

  Bugün kontrol gerektiren projeler için tercih etmeniz gereken en doğru cihaz tipi, yeni nesil kartlar üzerindeki data alanını okuyup değerlendirebilen ve gerektiğinde bu alana bilgi yazabilen OFFLINE cihazlar olmalıdır. Sadece ONLINE çalışabilen cihazlar ise proje farkı gözetmeksizin hiç bir zaman tercih edilmemelidir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.