RFID Kart Standartları ve Çalışma Frekansları

home Forumlar Elektronik Temel Elektronik RFID Kart Standartları ve Çalışma Frekansları

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Yönetici tarafından 1 yıl 7 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4895

  Yönetici
  Yönetici

  Dışarıdan bakıldığında tıpatıp aynı gibi görünen RFID kartlar çok değişik standartlarda olabilmektedir. RFID kartlar içinde kullanılan microchip’lerle anılmaktadır. EM4102, T5557, Hitag1, Mifare gibi.
  Atmel, Infineon, Philips, Legic, TI, ST, EM-Marin, Inside, Felica dünyada bu konuda üretim yapan firmalardan bazılarıdır.
  Çalışma frekanslarına göre RFID kartlar 3 temel gruba ayrılır.

  LF KARTLAR ( Düşük frekans ) : Bu tip kartlar 30 – 300 KHz frekans aralığında çalışırlar. Yaygın olarak 125 Khz frekansını kullanırlar. Düşük data alanına sahiptirler. Güvenlik bir çoğunda yoktur veya yetersizdir. Kolayca kopyalanabilirler. Bu kartların 64 bit data alanına sahip olanları özel olarakProximity olarak bilinmektedir. Proximity yaygın bir standart olduğu için bir çok chip üreticisi konfigürasyonlarını data alanı daha büyük olsa bile proximity’ ye göre ayarlamaktadır. Bunun anlamı bir proximity kartın içinde bir çok farklı chip’in olabileceğidir. Bunların bazıları sadece okunabilir, bazıları da hem okunabilir hem de yazılabilirdir. EM4102 ( sadece okunabilir ), T5557 ( okunabilir / yazılabilir ) iki farklı örnektir. Yazılabilir olanlarda kart numarasını değiştirmek mümkündür. Bu frekansta çalışan kartların kullandığı en bilinen chip’ ler EM4100, EM4102, GK4001, EM4450, EM4550, Atmel T5557, Atmel T5567, Hitag1, Hitag2, HitagS dir.

  HF KARTLAR ( Yüksek frekans ) : Bu tip kartlar 3 – 30 MHz frekans aralığında çalışırlar. Yaygın olarak 13.56 MHz frekansını kullanırlar. Kopyalanmaya ve okunmaya karşı güvenlidirler. Sürekli şifreli modda çalışırlar. Gerekli data alanına sahiptirler. Hem karttan okuma hem de karta yazmayı desteklerler. Bu frekansta çalışan kartlara örnek olarak Mifare Classic ailesi, I CODE SLI, Legic MIM ailesi, Ti2048, SR176, Atmel AT88RF020, ST SRIX4K verilebilir.

  UHF KARTLAR ( Ultra yüksek frekans ) : Bu tip kartlar 300Mhz – 3 Ghz frekans aralığında çalışırlar. UHF kartlar personel kontrolü için genelde kullanılmamaktadır. Bu frekansta çalışan kartlardan bazıları GEN2, AD-820, AD-821, U CODE HSL dir.

  BAĞLANTI TİPİ

   Ancak tüm halkaları sağlam bir zincir güçlüdür. Bu yüzden sistem performansı için bağlantı tipi de çok önemlidir.

  Eğer işletmeniz küçük veya orta ölçekli ise, sistemde kullanılacak cihaz sayısı bir kaç tane ve cihazlarla bilgisayar arasındaki mesafe kısa ise RS232 bağlantı tipini seçebilirsiniz. Teorik olarak 180m ye kadar destek verdiği bilinen bu bağlantı tipinde düşük hızlarda bu mesafeye ulaşmak mümkün olurken yüksek hızlarda genelde 15m’yi aşmak zordur. İşletme içindeki diğer kablolamalardan da fazla etkilenir. İşletmenin yapısına göre belli bağlantı hızlarında test edilip denenmesi gerekir. Cihaz ile bilgisayar arasındaki mesafe çok kısa değilse bu bağlantı tipi kullanılmamalıdır. Günümüz cihazları zaten bu bağlantı tipini artık kullanmamaktadır.

  RS485 ( RS422 ) daha sorunsuz ve sinyali güçlü bir yöntemdir. Bu bağlantı ile teorik olarak 1500m’ye kadar iletişim kurmak mümkündür. Yüksek hızlarda bile bu mesafeye ulaşılabilir. RS232 ye nazaran daha sorunsuz bir bağlantı tipidir. Yerel bir projeye çözüm arıyorsanız ve cihaz sayınız çok fazla değilse bu bağlantı tipini seçebilirsiniz. Ancak hem RS232 hem de RS485 bağlantı tipinin 2 önemli eksiği vardır. Kablo hattı çekilirken veya mevcut sistem arızalandığında kablonun ucunda sinyali test etmek zordur. Bu yüzden kablo arızası tespit etmek de zahmetlidir. Ayrıca her iki yöntem de farklı şehirler gibi uzak lokasyonları desteklemez. RS232 ve RS485 bağlantı tipleri yerel çözümlerdir.

  Eğer kurumsal bir yapınız varsa veya birbirinden bağımsız lokasyonlara ( Farklı şehirler de olabilir ) sahip bir işletmeyseniz tercih etmeniz gereken bağlantı tipi Ethernet dir. Bu bağlantı şekli bugün Dünya’da data transferi için kullanılan en son teknolojidir. Her mesafeden data transferi için bir çok farklı çözüm sunabilmektedir. Ethernet uyumlu bir çok ürün ve teknoloji vardır. Internet, Wireless, Fiber optik ve Lazer bunlardan en önemlileridir. Ayrıca kablo ucunda sinyal olduğundan arıza tespit etmek daha kolaydır. Bu bağlantı tipine sahip cihazlar ile çok daha az sorun yaşanmaktadır.

  Ethernet arabirimi konusunda dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır. Bir çok ürün için, gerçek bir Ethernet arabirimine sahip olmamasına rağmen broşürlerinde bu özelliğe sahip olduğu yazılmaktadır. Bilinçsiz bir kullanıcının bunu anlaması ilk bakışta mümkün değildir. Bu ürünlerde RS232 / RS485 arabiriminden Ethernet arabirimine bir çevirici ya harici olarak cihazın hemen çıkışında yada dahili olarak hemen konnektörlerden önce kullanılmaktadır. Bu tip ethernet arabirimini kullanan cihazların 2 önemli dezavantajı vardır. Birincisi çevirici üzerinde hem ethernet hem de RS232 / RS485 arabirimi bulunduğu için bağlantı problemleri ve arıza riski artmıştır. İkincisi ise Ethernet hızı yüksek olsa bile bağlantı hızınız RS232 / RS485 ile sınırlı kalacaktır. Bu şekilde çeviriciler ile bağlantı kuran cihazları en kolay ayrı bir programdan yapılan seri port ayarlarından ayırt edebilirsiniz. Bu cihazlara sahip sistemlerde Baudrate, Parity, Stop bit gibi seri port arabirimine ait ayarlar yapılmaktadır. Gerçek bir Ethernet cihazında bu ayarların bulunmayacağını unutmayın.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.