Telefon Zili ile Uzaktan Kumanda

home Forumlar Devre Telefon Zili ile Uzaktan Kumanda

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Yönetici tarafından 1 yıl 7 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4854

  Yönetici
  Yönetici

  Bu devre yardımıyla elektrikli aletler, makineler telefon zili ile açılabilir veya kapatılabilir. Akustik (veya manyetik) olarak zil işaretlerini alan kumanda devresi, önce bunları sayar ve ancak belirli bir sayıya ulaşıldıktan sonra bir aygıtı (örneğin elektrikli bir sobayı, bir teybi, bir video kaydediciyi…) çalıştırmaya başlar veya kapatır.

  Kuşkusuz ki, sadece zil işaretlerine tepki gösteren böyle bir aletin, arzu edilmeyen durumlarda (telefonun konuşma için kullanılması sırasında) çalışmasının önlenmesi gerekir. Bu, değişik yöntemlerle sağlanır:

  1. Zil işaretlerinin belirli bir minimum sayıya ulaşması gereklidir. Açıklanan alette bu sayı ya 10 ya da 16’dır. Bu oldukça uzun süre bir çok halde yeterlidir, ama istenirse daha da artırılabilir.
  2. Birbirinden bağımsız ve az sayırdaki zil işaretlerinin üst üste toplanarak bu minimum sayıyı aşması önlenmelidir. Bu, her telefon çağırmasından sonra aletteki sayıcı “sıfırlanarak” sağlanır.

  Telefon zili ile uzaktan kumanda aleti şu şekilde kullanılır: Telefon aygıtı ile bağlantı, bunun açılıp kurcalanmasını gerektirmeyecek şekilde, akustik veya manyetik olarak yapılır. Bu amaçla telefonun altına veya yanına yerleştirilen uzaktan kumanda aletinin, kumanda edeceği aygıtla bağlantısı yapılır ve alet kapalı veya hazır duruma getirilir. Bundan sonra yapılacak olan istendiğinde dışarıdan telefon numarasını çevirerek uygun sayıda zil işaretini tekrarlatmaktır: Bağlantıya göre, kumanda edilen aygıt açılır veya kapanır. Benzer şekilde, yapılacak yeni bir telefon araması ile kumanda edilen aygıtın tekrar eski durumuna dönmesi de sağlanabilir.

  Zil sesi süresi yaklaşık olarak 1 saniye ve aralar 4 saniye olduğuna göre 10 zil sesi 50 s. Sürecektir. Yapılan deneylere göre, konuşmak için arayan bir kimse, eğer karşı taraf o zamana kadar açmadıysa, beşinci zil sesinden sonra telefonu kapatmaktadır. Bu tutum da uzaktan kumanda aletinin kullanılmasını güvenli hale getirmektedir. Buna rağmen, gerekli olduğuna karar verilirse, minimum (en az) işaret sayası istenildiği kadar artırılabilir.

  DEVRENİN AÇIKLANMASI

  Bir mikrofon, bir endüksiyon bobini veya hazır satılan bir telefon adaptörü telefonun zil işaretlerini alır. İki katlı bir alçak frekans ön kuvvetlendirici (T1, T2) bu işaretleri yükseltir. P1 ile duyarlık ayarlanır, C2 ve C4 yüksek frekanslı işaretlerde kısa devre olarak bunları etkisiz hale getirir. D1 ve D2 diyotları, alçak (ses) frekanslı işareti doğrultup C7’nin dolmasını sağlar. Böylece T3 her zil sesinden süresince doymaya sokulur. 7413 tüm devresinin içindeki iki adet 4 girişli Schimitt tetikleyicisinden bir tanesi ( ½ 7413) kullanılarak işaretin TTL lojik seviyelerine uygunluğu sağlanır.

  Darbelerden (zil sesleri) ve boşluklardan (ses araları) oluşan bu işaret tek ve sürekli bir darbeye çevrilebilmesi için kararsızlık süresi P2 ile yaklaşık tm=6 sn. ayarlanmış olan ve kararsız iken (çıkışından darbe verirken) tekrar tetiklenebilen (fetriggerable) bir tek kararlı ikili devreye (Monoflop IC2) uygulanır. IC2 olarak 74122 yerine ½ 74123 de kullanılabilir. Schimmitt tetikleyicisi (IC1) çıkışındaki darbeler aynı zamanda bir sayıcıya da (7490) iletilir. Ve böylece gelen darbelerin sayısı sayıcının çıkışlarında (12,9,8,11) ikili sistemde kodlanmış olarak elde edilir. Sükunet durumunda sayıcının sıfırlanması (çıkışların “LLLL” olmasını) , IC2 ikili devresinin bu durumda “HH” olan Q çıkışı sağlar ve ilk zil sesinden sonra bu sıfırlama ortadan kalkar.

  10. zil sesi sonunda sayıcının çıkışları “HLLH” ve bu çıkışlara bağlı –ikili sistemde kodlanmış onlu (BCD) sayıların kodunu çözen -7442 tüm devresinin A9 çıkışı “L” olur. Bu değişiklik, zincirlerime olarak N1 NOR kapısının çıkışının “H”, N2 çıkışının “L” olmasını ve böylece 7472 çift kararlı ikili devresinin (Flipflop) tetiklenerek Q ve Q çıkışlarındaki lojik seviyelerin değişmesini sağlar. Q çıkışının yeni durumu T4 tranzistoru üzerinde bir röleye aktarılır ve kumanda edilen aygıtlar çalıştırılır veya –daha önce çalışıyorsa- kapatılır.

  S anahtarı ve anahtarlamanın güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamak için konulmuş çift kararlı ikili devre (N3, N4) yardımıyla, zil sesi yok iken (sükunette) röleye kumanda edilerek bağlı aygıtlar istenilen başlangıç durumuna getirilir, bu durum LED ile de kontrol edilebilir.

  Son zil sesinden sonra, P2 ve C8’in belirlediği yaklaşık 6 saniyelik tm süresi kadar bir gecikmeyle sayıcı sıfırlanır 10 yerine örneğin, sadece 5 tane zil sesi gelirse, bu sefer sayıcı 5 zil sesinden tm kadar sonra sıfırlanacağından, hem 7442 kod çözücünün –dolayısıyla rölenin- eski konumunda kalması, hem de başka bir aramaya ait zil seslerinin sıfırlanmasını sağlar.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.