Messe Stuttgart ile Ankara’ya SOLAR Plus geliyor

solarplusHızla büyüyen Türk enerji piyasasına yeni adım atan güneş enerjisi fuarı, dünya çapındaki katılımcı ve ziyaretçilere yepyeni imkânlar sunuyor

Messe Stuttgart’ın Türkiye şubesi olan Messe Stuttgart Ares Fuarcılık Ltd. Şti., Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) ile ortaklaşa olarak Ankara’da SOLAR Plus güneş enerjisi teknoloji fuarını organize ediyor. Fuar, 22 ve 24 Eylül 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek. Türkiye’nin başkentinin, yerel enerji piyasasının hızlı gelişimi açısından en önemli odak noktası olması sebebiyle Ankara bilinçli olarak tercih edildi. Türk hükümeti, enerji ithalatını 2023’e kadar tamamen bitirmeyi amaçladığını duyurmuştu.

“Bu büyük hedefe, yeni güneş enerjisi fuarı olan SOLAR Plus ile destek veriyoruz. SOLAR Plus, güneş enerjisinden fotovoltaik sektörüne kadar her türlü ürün gamını kapsayacak.” – Roland Bleinroth, Messe Stuttgart’ın Başkanı. Üreticiler, bayiler, tedarikçiler ve proje geliştiriciler için en doğru yer SOLAR Plus olacak. Ziyaretçiler açısından bakıldığında ise, SOLAR Plus sayesinde yatırımcılar, proje planlayıcıları ve tesisatçılar en güncel teknik gelişmeler, yenilikler ve Türkiye güneş enerjisi sektörünün özellikleri hakkında yerinde bilgi edinebilecek.

Türkiye günde ortalama 7,5 saat güneş ışığı alıyor. Dolayısıyla güneş enerjisinden elde edilen verim çok yüksek ve enerji üretimine yapılan yatırımların karşılığı da hemen alınıyor. Bu doğrultuda talep oranı da hızla artıyor. Şu anda Türkiye’de güneş enerjisi teknolojisi donanımı alanında yaklaşık 400 firma mevcut, bunların 250’si Almanya menşeli ve genel eğilim bu yönde devam ediyor. Türkiye, güneş enerjisi açısından en gelecek vaat eden ve büyümekte olan pazarlardan biri olarak kabul ediliyor. Tabi bu büyüme grafiğinin zirvesine henüz ulaşılmış değil.

Bleinroth, “Katılımcılar açısından ilgi çekici olan bir diğer şey ise, Türkiye’nin Orta Doğu, Rusya ve Kuzey Afrika pazarlarına açılan bir kapı olması. Bu ülkelerden gelen ziyaretçiler düzenli olarak Türkiye’deki fuarlara katılıyor,” şeklinde ifade ediyor. Dahası, Ankara konumu itibariyle, yenilenebilir enerjiyi gündeminin en üst sıralarında tutan siyasi karar mercilere de yakın olmayı sağlıyor.

Bu fuarla eşzamanlı gerçekleşecek olan uluslararası SOLAR Plus Zirvesi de sektörel eğitim açısından bir buluşma noktası olup, daha detaylı bilgi edinebilmeyi sağlayacak. SOLAR Plus bu sayede sektör içerisinde bilgi ve fikir alışverişi açısından Türkiye’de uygun bir platform oluşturmayı amaçlıyor.

İlginize Çekebilir

Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017-2023 resmi gazetede yayınlandı

Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017-2023 ile İlgili 29/12/2017 Tarihli ve 2017/50 Sayılı Yüksek Planlama …