Bosch Rexroth’tan IPC tabanlı yeni bir kontrol sistemi: IndraMotion MLC

Bosch_Rexroth1Artan bilgi ve veri alışverişi, dikey ve yatay entegrasyonda yüksek performanslı cihazlar ve sürdürülebilir makine kontrolü için artırılmış zeka gerektiriyor. Otomasyonda Endüstri 4.0 dönüşümünü başlatmak için düğmeye basan Bosch Rexroth, yeni IPC tabanlı kontrol donanımı ile IndraMotion MLC kontrol sisteminin toplam performansını daha da artırdı.

Söz konusu donanım, hareket, robot teknolojisi ve programlanabilir mantıksal kontrol birimine, özgün ve ileri seviye dil programlamasıyla bağlanıyor ve böylece Endüstri 4.0 uyumlu çözümler oluşturmaya yönelik yeni olanaklar yaratıyor.

Endüstri 4.0’da, dağıtılmış bilgi kontrol ürünleri artık veriyi daha kısa bir süre içinde işlemek ve değişen çerçeve koşullarına esnek biçimde uyarlamak zorunda. Bunu başarmak için Rexroth, kontrol donanımını en iyi hale getirdi ve 3 güçlü ürün ailesini ortak tutarlı bir sistem dinamiğiyle pazara sundu. Bu yeni nesil ürünler, otomasyonda farklı seviyelerdeki ihtiyaçları karşılayacak şekilde sınıflandırıldı.

Orijinal Ekipman Üreticilerinin (OEM) ihtiyaçlarına göre tasarlandı

Bosch Rexroth’un yeni bütünleşik kontrol donanımı IndraControl XM2, bir önceki nesle oranla çok daha yüksek bir işlemci performansı sağlıyor. Ürün aynı zamanda daha fazla esneklik için otomasyonda modüler genişleme seçenekleri de sunuyor. Bunun yanında Orjinal Ekipman Üreticileri (OEM), IndraControl S20 Giriş/Çıkış modüllerini aynı formda olmalarından dolayı kolaylıkla bir arada kullanabiliyor. Çevre birimlerinin yerel entegrasyonu ise yüksek performans ve senkronize giriş/çıkış imkanı ve gerçek zamanlı veri işlemeyi mümkün kılıyor.

IndraMotion MLC üzerindeki tüm cihaz platformlarında hidrolik ve elektriksel görevlerin bir araya getirilmesini de mümkün kılan Bosch Rexroth, sınıfının en iyisi olan bu kontrolörleri hidrolik tahrik görevleri için entegre edip elektrik ve hidrolik eksenlerin çalışmasını mümkün hale getiriyor. Son teknoloji ürünü işlemci teknolojisine sahip yeni IndraControl L75 ise yüksek performans gerekliliklerine sahip uygulamalara yönelik farklı bir versiyon sunuyor.

Tüm bunlara ek bir denetim platformu olan IndraControl VPB40.3 sistemi ise farklı çözümleri bir arada sunuyor. Sistem 99 eksene kadar gerçek zamanlı kontrol edebilen Windows 7 işletim sistemiyle birlikte çalışıyor. OEMler, bu donanımı görselleştirme, gerçek zamanlı veri işleme, analiz veya raporlamaya yönelik yazılım araçlarını yüklemek için kullanabiliyor.

Otomasyon standartlarına ve IT dünyasına açık

Bosch Rexroth kontrol birimleri, diğer tüm gerçek zamanlı Ethernet protokollerinin yanı sıra OPC UA ve Sercos temeline sahip M2M tabanlı Ethernet desteği sunuyor. IndraMotion MLC, ‘OPC UA’ bilgi modelindeki genişlemeyle beraber üreticilerinin otomasyon bileşenleri arasındaki veri değişimini yeni bir boyuta taşıyor. Tüm üst düzey sistem fonksiyonları için şeffaf bir erişim standardı sunuyor.

Böylece tüm OEMler, üst düzey IT kontrol fonksiyonlarına Açık Kaynak Arayüzü ile erişim sağlayabiliyor ve farklı fonksiyonları bağımsız olarak uygulamaya koyabiliyor. Bu özellik, tüm kontrol fonksiyonlarına doğrudan erişebilme imkanı sunan akıllı cihazlar ve IT otomasyon uygulamalarının entegrasyonunu mümkün kılıyor. Üreticiler, gerçek makinenin kurulumunun da öncesinde makine kontrollerini programlayarak devreye alabiliyor.

Bir önceki geniş aralıklı IT işletim sistemlerine ek olan bu yeni sürüm aynı zamanda ince ve kompakt Lua programlama diliyle birlikte kullanılıyor.

Tüm mühendislik süreçlerini kapsayan IndraWorks teknolojisi

Bosch Rexroth’un geliştirdiği IndraWorks teknolojisi ise PLC tabanlı tüm mühendislik süreçlerini kapsıyor. Kullanıma hazır teknoloji odaklı çözümler ve fonksiyonel alet takımlarıyla mühendislik süreçlerine hız kazandırıyor. Etkili bir komut arayüzü olan ‘Otomasyon Arayüzü’ (Automation Interface) ise manüel olarak yapılması gereken, teknik görevlerin otomasyonunu sağlıyor.

ECAD veri arayüzü sayesinde, daha önce manüel olarak birden fazla kere giriş yapılması gereken, programlama ve belgelendirme için gerekli olan kabin planlaması işlemi, konstrüksiyon aşamasında ve devreye alma sırasında gerekli olmuyor.

IndraWorks, EPLAN Elektrik P8 sistemi içerisinde tek seferde oluşturulan devre diyagram verilerini doğrudan PLC mühendisliğiyle kullanarak çalışıyor.

Bosch_Rexroth-logo1Bosch Rexroth Türkiye Hakkında

Bosch Rexroth AG’nin Türkiye’deki faaliyetleri 1976 yılında Hidropar A.Ş. adıyla başlamış ve Mayıs 2001’den itibaren, Bosch Rexroth Otomasyon San. ve Tic. A.Ş. adıyla devam etmiştir. Gebze’deki satış ofisi ve Bursa’daki seri üretim fabrikasıyla bugün, 120.000 m2’lik bir alan ve 1000’e yakın çalışan sayısına ulaşmıştır. Bosch Rexroth A.Ş. Gebze’deki tüm satış öncesi ve sonrası mühendislik çalışmalarıyla birlikte sistem tasarım, montajı ve testi, satış sonrası eğitim ve saha servis hizmetleri vermektedir. Bursa’daki seri üretim tesisinde hidrolik uygulamalarda kullanılan valfler ve hidrolik pompalar üretilirken, üretim hacminin %90’undan fazlası Avrupa ve dünya pazarlarına ihraç edilmektedir.

Bosch Rexroth’un ekonomik, hassas, güvenilir ve enerji tasarrufu sağlayan tahrik ve kontrol teknolojileri her boyuttaki makine ve sistemi hareket ettirebilir. Şirket yenilikçi bileşenlerin yanında müşteriye özel entegre otomasyon çözümleri ve hizmetleri geliştirmek için Mobil Uygulamalar, Makine Uygulamaları ve Mühendisliği ve Fabrika Otomasyonu pazar segmentlerindeki global uygulama deneyimini bir araya getirmektedir. Bosch Rexroth müşterilerine hidrolik, elektrikli tahrik ve kontrol, dişli teknolojileri ve doğrusal hareket ve montaj teknolojilerini tek kaynaktan sunmaktadır. 80 ülkedeki lokasyonları ile globalde 2014 yılında 33.700 çalışanıyla yaklaşık 5,6 milyar avro ciro gerçekleştirilmiştir.

İlginize Çekebilir

Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017-2023 resmi gazetede yayınlandı

Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017-2023 ile İlgili 29/12/2017 Tarihli ve 2017/50 Sayılı Yüksek Planlama …