Perakende Satış Piyasası – Hedefler, Eksiklikler Paneli Düzenlendi

ETD_logoGeleneksel bir faaliyeti haline gelen ‘Elektrik Enerjisi Toptan ve Perakende Satış Paneli’, ETD’ nin faaliyet alanına giren konuların tüm taraflar arasında tartışılması için önemli bir platform haline gelmişti.Ancak tüm perakende satış ve toptan ticaret konuları için tek bir panelin yetersiz kalmaya başlaması dolayısıyla 2014 yılından bu yana toptan ticaret konuları ve perakende satış konularının tartışıldığı iki ayrı panel düzenlenmekte.

Bu kapsamda perakende satış konularının ele alındığı ‘ELEKTRİK PİYASASI KANUNU’NUN 15. YILINDA PERAKENDE SATIŞ PİYASASI – HEDEFLER, EKSİKLİKLER’ Paneli bu yıl 28 Nisan 2016 tarihinde İstanbul’da ICCI 2016 – Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı kapsamında, ETD Özel oturumu şeklinde gerçekleştirildi.

Panelin moderatörlüğünü ETD Yönetim Kurulu Üyesi ve Perakende Satış Çalışma Grubu (PSG) Başkanı Onur YAZGAN yaptı. Panelist olarak ise T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Elektrik Piyasası Uzmanı Fatih Teoman KAYA, Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ) Piyasa Operasyonları Direktörü Fatih YAZITAŞ ve 2M Enerji Genel Müdürü Mehmet YÜKSELENkatkı sundular.

Panelde Fatih YAZITAŞ, perakende satış piyasası operasyonlarındaki riskler ve zorluklar ile gelecek için hedeflenen adımlar başta olmak üzere EPİAŞ açısından bir bakış sundu. Mehmet YÜKSELEN ise toptan ticaret piyasasında yaşanan sorunların perakende satış alanındaki olumsuz etkileri, rekabet sorunları ve bunların serbest tüketicilerin tercihlerine etkileri, ve YEKDEM Bedeli gibi öngörülemeyen maliyetlerin perakende satış piyasası ve tedarik şirketleri üzerinde yarattığı baskılara değindi. Fatih Teoman KAYA ise kapsamlı bir bakış açısıyla serbest tüketicilerin tercihlerini olumsuz etkileyen husular ile ilgili görüşleri ve sorulan sorulara cevaplarını paylaştı. Bu bağlamda gerek düzenleme aşamasında yaşanan eksiklikler ve gerekse tedarik şirketlerinin hatalı yaklaşım ve uygulamalarının serbest tüketici tercihleri üzerindeki olumsuz etkilerine değindi.

İlginize Çekebilir

Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017-2023 resmi gazetede yayınlandı

Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017-2023 ile İlgili 29/12/2017 Tarihli ve 2017/50 Sayılı Yüksek Planlama …

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.