sayın Damat ve Enerji Bakanı Berat Albayrak’a EMO’dan yalanlama

emo_logo2Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın mevcut enerjinin yetmediği iddialarını Elektrik Mühendisleri Odası yalanladı.

Çin’in başkenti Pekin’deki G20 Enerji Bakanları toplantısından dönüşünde soruları yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, mevcut enerjinin yetmediğini öne sürerek yatırımların gerçekleşmediği takdirde elektrik kesintileri olacağını iddia etti.

Albayrak, “Marmara Bölgesi, Türkiye’nin elektriğinin 3’te 1’ini tüketiyor. Anadolu’dan, Karadeniz’den İstanbul’a elektrik taşıyoruz. Büyük risk. Bu işin hiç şakası yok. Bu yatırımları önümüzdeki 3 – 5 yılda hayata geçirmezsek yarın bir gün elektrik kesintileri başlayacak” dedi.

YANIT GECİKMEDİ

Elektrik Mühendilseri Odası İstanbul Şube Başkanı Erol Celepsoy ise Bakan Berat Albayrak’ın termik ve nükleer santral yatırımlarının önünü açmak için kamuoyuna yanlış beyanda bulunduğunu belirtti.

Celepsoy, “Bugün İstanbul ve Türkiye’nin enerji açığı yoktur. Türkiye’nin bir enerji yönetimi sorunu vardır. Kayıp ve kaçak noktasında doğru adımların atılması ve enerji verimliliğinin sağlanması durumunda enerji krizi nedeniyle elektrik kesintileri yaşanmaz” diye konuştu.

“İstanbul ve Türkiye’nin bir enerji problemi yok. Bizim enerji politikası eksikliğimiz var” diyen Celepsoy, “EPDK ile ilgili kısa süre önce yapılan yasal düzenlemede zeytinlik alanları dahi kapsayan alanda termik ve nükleer santralların önü açıldı. Burada amaç yeni rant alanları açmaktır” diye konuştu.

Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Erol Celepsoy şu ifadeleri kullandı:

Karanlık tehdidiyle nükleer ve termik dayatması ilk değil. Daha önce de yaşadık. Hem nükleerin ve termiğin önünü açmak hem yükselen bir muhalefetin önünü kesmek istiyorlar. Enerjide aslında bir yönetim krizi var. Enerji dağıtımı özelleştirilmiş durumda. Dağıtım şirketlerinin rantını yükseltmek için son dönemde yapılan yasal düzenlemeleri de biliyoruz. Bugün bu aşamada dağıtım sırasında yaşanan kayıp ile kaçağın önlenmesi noktasında gerekli adımlar atılması ve enerjinin verimli kullanılması yeterli olacaktır. Yakın dönemde bizi bekleyen bir enerji krizi görünmüyor.”

İlginize Çekebilir

Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017-2023 resmi gazetede yayınlandı

Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017-2023 ile İlgili 29/12/2017 Tarihli ve 2017/50 Sayılı Yüksek Planlama …