Siyanobakterilerden biyo-güneş paneli geliştirildi

Milyarlarca yıldır gezegenimizde yaşayan siyanobakteriler fotosentez yoluyla enerji üretiyor. Aynı zamanda fotosentezle birlikte oksijen salınımını da gerçekleştiren bu canlı türünün, yaklaşık 2.5 milyar yıl önce gerçekleşen Büyük Oksidasyon Olayı’nda da önemli bir rol üstlendiği düşünülüyor. Imperial College London, Cambridge Üniversitesi ve Central Saint Martins Üniversitesi’nden araştırmacı ekibinin gerçekleştirdiği çalışma ise halihazırda gezegenimizdeki oksijen miktarına önemli katkı sağlayan siyanobakterilerin çok daha farklı bir amaç için kullanılabileceğini gösterdi.

Araştırmacılar, bu minik canlıların biyo-güneş panelleri üretmek için mükemmel bir malzeme olduğunu keşfetti. İlk olarak elektriği iletebilen karbon nanotüp desenlerini bir kağıda basan ekip, sonrasında mürekkep püskürten sıradan bir yazıcı ile siyanobakterileri de aynı kağıda karbon nanotüp desenlerinin üstüne gelecek şekilde bastılar. Bu baskı sürecinde siyanobakterilerin hayatta kalmayı başardığını tespit eden araştırmacılar ayrıca bakterilerin fotosentez yapmaya devam ettiğini de gözlemledi. Karbon nanotüp ve siyanobakterilerin yer aldığı kağıdın adeta güneş paneli gibi kullanıldığı çalışmada siyanobakterilerin 100 saatlik gözlem sürecinin sonunda az miktarda elektrik ürettiği ortaya çıktı. Araştırma sonuçlarına göre bakteriler bir dijital saati ya da küçük bir LED ampulü çalıştırabilecek kadar elektrik üretmeyi başarmıştı.

Biyo-fotovoltaik(BPV) olarak da bilinen canlıların fotosentez kabiliyetinden faydalanarak elektrik üretme düşüncesi aslında uzun bir süredir yosunlar ve farklı bitkiler üzerinde test ediliyordu ancak bugüne kadar süren çalışmalar ticari olarak kullanıma sunulabilecek ürünler ortaya koyamamıştı. Siyanobakterilerin kullanıldığı BPV çalışması ise kullanım alanı ve kolay üretilebilirliği açısından umut vadediyor. Siyanobakterilerin küçük elektronik sensörlere güç sağlayarak kağıt bazlı giyilebilir sensörlerde veya havanın sıcaklığını ya da havadaki nemi analiz eden çevre sensörlerinde kullanılabileceği düşünülüyor.

kaynak : http://enerjienstitusu.com/2017/12/29/siyanobakterilerden-enerji-ureten-kagit-bazli-biyo-gunes-paneli-gelistirildi/


Yayımlandı

kategorisi

yazarı: