CD-DVD ve Sürücüleri

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4934
  Yönetici
  Anahtar yönetici

  CD-ROM’lar disk ve disketler gibi veri depolamak için kullanılan birimlerdir. Veriler CD-ROM’a, disk ve disketlerden farklı olan optik mantığına göre kaydedilirler. Bilgisayarda veriler 1 ve 0 şeklinde işlenir ve depolanırlar. CD-ROM üzerindeki 1 ve 0 bilgileri çukur ve tümsekler ile ifade edilir.CD-ROM’da bilgiler içten dışa doğru kaydedilir.

  CD-ROM’ların veri saklama kapasiteleri 180 MB -800 MB arasında değişir. CD-ROM üzerine bilgiler bir kez yazılabilir, fakat birden fazla üzerine yazılabilen CD-ROM’lar da mevcuttur. Bu tip CD-ROM’lara REWRİTABLE (Tekrar Yazılabilir) CD-ROM denir.

  CD-ROM üzerinde ki bilgileri okuyan donanım ürününe CD-ROM Sürücü denir. Bu sürücüler verileri, çukur ve tümsekler üzerine göderilen laser ışığının yansımasını sınıflandırarak verileri elektrik sinyaline çevirir. CD-ROM sürücülerin okuma hızları 8X-60X arasındadır. Bir CD-ROM sürücüsünün 8X okumahızı olaması demek saniyede 8*150KB’lık veri okuyabilmesi demektir.

  CD-ROM Sürücüsünün ön panelinde CD’yi çıkartmak için Eject butonu, Müzük CD’lerini başlatmak için Play-Stop-Next butonları ve Kulaklık çıkışı ve Ses ayar düğmeri bulunur. Sürücünün arka panelinde Power Konnektörü, IDE Kablo Konnektörü Audio Çıkış Soketi (Müzik CD’leri için sesin ses kartına aktarılmasını sağlar) ve Kablo Seçim Jumper’ı (Master – Slave select )bulunur. CD-ROM ‘lar Hardisk Data kablosu (IDE Kablo) ile anakart’ın Primery veya Secondery IDE konnektörlerine bağlanır. İstendiğinde 2-4 CD-ROM sürücüsü takılabilmektedir.
  Müzik CD’sinin CD-ROM Sürücü tarafından çalıştırlması

  CD-ROM üzerine bilgi kaydetmek için CD-RW(CD Yazıcı)’lar kullanılır. CD-RW’lar yazma işleminde yine laser ışığını kullanırlar.CD-RW’lar CD-ROM’dan bilgi okumak içinde kullanılır. CD-RW’ların hızlarını temsil etmek için üç tane hız göstergesi kullanılır. Örneğin 40X 12X 40X’lik bir CD-RW’ın 40 CD-ROM’lara yazma hızını, 12 Yeniden yazılabilir CD-ROM’lara yazma hızını, 40 okuma hızını gösterir.

  DVD ve DVD SÜRÜCÜLER

  Dijital Video Disk kelimelerinin kısaltılmış hali ile bilinen DVD’ler CD’lerin yapım teknolojisine çok benzer bir teknoloji ile üretilmişlerdir. CD’lerden farkı, daha fazla bilgiyi tek bir DVD içerisine sıkıştırabilmeleridir. Bir CD yaklaşık 650 MB’lık bilgi alırken, DVD’nin bilgi saklama kapasitesi 17 GB (Giga Byte)’dır. DVD diskler içerisine daha fazla bilgi yüklenebildiğinden kaydedilen filmler ve oyunlar bilgisayar ekranında çok yüksek kalitede izlenir. DVD diskleri kullanabilmek için DVD sürücüler kullanılması gerekir.

  DVD sürücülerin hızları CD-ROM sürücülerde de olduğu gibi sayısal ifadeler kullanılır. Örneğin 12X gibi

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.