Çizici (Plotter)

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4926
  Yönetici
  Anahtar yönetici

  Mühendis ve mimarlar eskiden plan ve projelerini kağıt üzerine yapıyorlardı. Bu çok uzun sürmekte ve ikinci bir kopya istendiğinde onu yeniden çizmek gerekmekteydi. CAD (Computer Aided Design: Bilgisayar Destekli Tasarım) adı verilen ve mühendis ve mimarların çizim ve tasarımlarını gerçekleştirmeleri için yapılan programlarla bu işlemler artık çok kısa sürmektedir. Aynı zamanda çizim bilgisayarda kayıtlı olduğundan, istenilen miktarda kopya almak mümkün olmaktadır. Ancak bu çizimler Çok büyük olabilmekte ve normal bir yazıcıdan çıktı alınamamakta, alınsa bile kalitesi düşük olmaktadır. İşte çizici böyle tasarım ve planların çıktısını alabilmek için geliştirilmiştir.

  Bir çizicinin yazıcıdan temel farkı, şekilleri bir kalem yardımıyla çizmesidir. İkinci büyük fark ise çok büyük kağıtlara çıktı alma imkanıdır. Örneğin, çiziciyle l metrekarelik bir kağıda çıktı alınabilmektedir.

  Çiziciler, şekilleri çizmek için kalem kullandıklarından bu kalemi değiştirerek renkli çıktılar almak mümkündür. Çizici kağıtlarının boyutları 21.59 x 27.94 cm ile 91.44 x 121.92 cm. arasındadır.
  Çizicilerin bazılarında, kağıt sabit olarak tutulmakta ve kalem hareket ettirilerek çizme işlemi gerçekleştirilmekte, bazılarında da kağıt hareket ettirilmektedir. Kağıdın sabit olarak tutulduğu modellerde çizim daha kaliteli olmaktadır.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.