Disket ve Disket Sürücüler (FDD)

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4938
  Yönetici
  Anahtar yönetici

  DİSKET

  Üzerine demir oksit (pas) kaplanmış bir plastik diskin yine plastik bir kab içerisine yerleştirilmesiyle oluşturulmuş manyetik veri saklama ortamıdır.

  Bir disketin fiziksel büyüklüğü çapının inç olarak uzunluğu ile anılır. Piyasada 3.5 inç, 5.25 inç ve 8 inçlik disketler bulunmasına rağmen; son zamanlarda kapasitelerinin daha yüksek ve güvenilir olması nedeniyle 3.5 inçlik disketler daha çok kullanılmaktadır. Diğer ölçülerdeki disketler hemen hemen hiç kullanılmamaktadır.

  Disketler veri saklama kapasitesine göre de sınıflara ayrılır, disketin kapasitesi sağ üst köşesinde yazan DD ve HD harflerinden anlaşılır. 3.5 inçlik disketlerin kapasiteleri aşağıda verilmiştir.
  DD (Double Densitiy) 720 KB (Kilo Byte)HD (High Density) 1440 KB veya 1.44 MB(Mega Byte)

  Disket Sürücü: Yedekleme yada taşıma amaçlı bilginin kalıcı olarak depolanabildiği manyetik disklerden veri okuyabilen ve verileri yazabilen donanım birimdir.

  Disket sürücü hemen herkesin bilgisayarında bulunur; standart parçalardan biridir. Bu derece yaygın olmaları, disketlerle çalışmayı çok uygun hale getirmiştir; belgenizi diskete kopyalar, yanınıza alır, gittiğiniz yerdeki bilgisayarın disket sürücüsüne takar ve bilgisayara kopyalarsınız, olur biter. Her ne kadar kapasiteleri sınırlı olsa da.şu an hâlâ veri taşımada kullanılan en yaygın araç, diskettir.

  Disket sürücünüz son derece sadedir, kurcalamanız, herhangi bir düğmeye basıp ayar yapmanız gerekmez. Sadece içindeki disketi çıkarmada kullanılan düğmesi vardır. Elbette bir de ışığı. O ışık yanarken disketi sürücüden sakın çıkarmayın. Işık, diskete sürücü tarafından erişilmekte olduğunu, yani ya üzerindeki verinin okunduğunu, ya da üzerine veri yazıldığını gösterir. Sabit diskin tersine, disket sürücünün kafası diskete temas ettiği için, ısrarla disketi çıkarmaya çalışırsanız hem disketi hem de sürücüyü bozabilirsiniz.Disketin yazma koruma kulakçığı açık durumdayken üzerine herhangi bir veri yazmak mümkün değildir, ayrıca disket bu şekilde virüs saldırılarına karşı da korunmuş olur.Yazma koruması kapalı durumdayken disket üzerine istediğiniz gibi veri yazıp silebilirsiniz

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.