Ethernet Kartı

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4936
  Yönetici
  Anahtar yönetici

  Yakın mesafeli ağ ortamının vazgeçilmez elamanları ethernet kartları ve kablolardır. Ethernet kartı diğer bilgisayarlarla iletişiminizi sağlar. Ağda kullanılan Ethernet kartlarının hızı, verilerin ağ üzerinden iletilme hızını belirleyen en önemli etkendir. Ethernet kartlarında bakılması gereken ikinci bir özellik ise kablo bağlantı yerleridir. İki tür bağlantı girişi vardır.

  Bunlar BNC ve RJ-45’dir. Standartize edilmiştir. Eğer ethernet kartımızda her iki bağlantı girişi varsa Combo diye adlandırılır.

  KOAKSİYEL VE TWİSTED PAİR KABLOLAREthernet kartlarının da kendi içlerinde türleri vardır. Öncelikle, ne tür bağlantı kullanılan bir kart alacağınızı bilmelisiniz. Eğer ağınız koaksiyel(coaxial) kablo kullanılıyorsa, almanız gereken Ethernet kartı koaksiyel kablonun bağlanabileceği bir kart olmalıdır. yani Üstünde BNC girişi bulunmalıdır.

  Diğer bir kablolama türüyse “twisted pair( bükülütel çifti)”dir. Ağınız twisted pair ise, RJ-45 girişi bulunan bir Ethernet kartı almalısınız. Bazı Ethernet kartlarında iki giriş birden bulunur ve bu tür kartlara “combo” denir. Bu kartlardan alırsanız, ağınızdaki kablolama türünü değiştirdiğinizde yeni kart satın alma masrafından kurtulmuş olursunuz.

  FAST ETHERNET

  Standart Ethernet kartları kullanan bir ağın veri aktarma hızı, saniyede 10 milyon bittir, (10 Mbps). Ancak, ağınızın gerçekten hızlı olmasını istiyorsanız, Fast Ethernet’i düsünmelisiniz. Fast Ethetnet ile, saniyede 10 yerine 100 Mbps veya 1000 Mbps veri aktarma hızına ulaşılabilmektedir. Fast Ethernet, klasik Ethernet ağlarda yaygın olarak kullanılan koaksiyel kabloyu desteklemiyor. Ya UTP ya da fiberoptik kablo kullanılmalıdır.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.