IEC-104 Haberleşme Protokolü

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #5868
  Yönetici
  Anahtar yönetici

  IEC-104 haberleşme protokolünün kullanımda kısaca IEC-101 olarak geçen tam adı IEC-60870-5-104 olarak geçer. IEC-104 haberleşme protokolü Ethernet tabanlı bir protokoldür ve genel olarak IEC-101 Haberleşme Protokolü ile büyük ölçüde benzerlikler taşımaktadır.

  Son zamanlarda ülkemizde yaygınlaşan GES (Güneş Enerji Santrali)’lerde sahadaki verileri; santralin bağlı olduğu bölge elektrik dağıtım şirketlerine veriler, sahada bulunan RTU’larda toplanarak IEC-104 ile SCADA merkezlerine gönderilmektedir. Bunun dışında enerji SCADA’larında da yaygın olarak kullanılan Protokollerin başında IEC-104 haberleşmesi gelmektedir.

   IEC-104 Haberleşme Protokolü’nde Haberleşme Parametreleri;

  IEC-104 haberleşme protokolünde haberleşmenin sağlanabilmesi için bir takım parametrelerin belirlenmesi gerekmektedir. Bunlar IP Adress, Master Sistemin IP AdresiLink AdressCasdu Adress ve Telegram adress‘leridir

  IEC-104 Haberleşme Protokolü’nde verilerin “TI” olarak adlandırılan veri tipleri bulunmaktadır. Bu veri tiplerinden en sık kullanılanların açıklamaları aşağıdaki gibidir.

  TI 1 Single Point Information: 1 bitlik input yönünde dijital sinyal (zaman etiketsiz).

  TI 2 Single Point Information With Time Tag: 1 bitlik input yönünde zaman etiketli dijital sinyal.

  TI 3 Double Point Information : Iec protokollerine özel olan bu veri tipi 2 adet dijital sinyalin birleşmesinden meydana gelmektedir ve genellikle kesici, ayırıcı, toprak bıçağı gibi sinyallerinin açık ve kapalı pozisyon bilgileri birleştirilerek tek bir sinyal olarak gönderilir.

  TI 4 Double Point Information : Zaman etiketli Double Point sinyal.

  TI 5 Step Position Information: Trafo kademe bilgisi için kullanılan sinyal tipidir.

  TI 6 Step Position Information With Time Tag: Zaman Etiketli trafo kademe bilgisi.

  TI 9 Measured, Normalized Value: +-32767 aralığında integer analog veri tipi.

  TI 13 Short Floating Point Value:  Float veri tipinde analog veri tipi.

  IEC-104 Haberleşmesinde Sinyallerin Telegram Adreslerinin Hesaplanması;

  IEC-104 protokolünde verilere ait telegram adreslerinin belirlenebilmesi için sinyale ait oktet adreslerinin belirlenmesi gerekmektedir, ve daha sonra eğer adres 3 oktetli ise 1. oktet X 512 + 2. oktet X 256 +3. oktet olarak hesaplanmaktadır. Eğer sinyal 2 oktetli bir yapıda ise 1.Oktet X 256 + 2. Oktet olarak hesaplanmaktadır.

  Örnek olarak;

  Akım bilgisinin 1. oktedi “36” ikinci oktedi “8” ise akım bilgisi telegram adresi =  36*256 +6=9222 olarak hesaplanmış olur.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.