TEL EROZYON MAKİNALARI

Etiket: 

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #5025
  Yönetici
  Anahtar yönetici

  TEL EROZYON MAKİNALARI AŞAĞIDAKİ AMAÇLAR İÇİN GELİŞTİRİLMİŞTİR

  • Öncelikle tüm eğe ile alıştırma gibi çok zahmetli ve uzun zaman alan hazırlık işlerini ortadan kaldırır, kısa sürede çok hassas işler elde edilir.
  • Kesme Kalıbı ve Diğer tüm kalıp parçalarının imalatları için.
  • Makine ve makine yedek parçalarının imalatı (örnek: Dişliler, kamlar, vs.) için, ayrıca muhtelif aparatlar ve parçaları için
  • Sertleştirilmiş (Isıl işlem uygulanmış) tüm iletken olan malzemelerin istenilen boyutlarda kesilerek işlenmesi için. Ayrıca, sert metal ve elmasların işlenmesinde de kullanılır.
  • Karmaşık şekilli parçaların büyük bir hassasiyetle kesilerek işlenmesi için.

  Elektro erozyon ile işleme (EEİ) yöntemi:

  Dielektrik sıvı içerisinde daldırılmış elektrik iletken elektrot ile işparçası arasında vurum üreteci tarafından oluşturulan elektriksel boşalımların işparçası yüzeyinden küçük bir bölgeyi eritmesi ve buharlaştırması esasına dayanır. EEİ yöntemi özellikle çok sert, yüksek mukavemetli ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı malzemelerin işlenmesinde büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Elektrot ile işparçası arasında dokunma olmadan karmaşık yapıya sahip kalıp boşluklarının, küçük ve narin işparçalarının işlenebilmesi bu yöntemi aranılan işleme metotlarından biri haline getirmiştir. Günümüzde bu yöntem pres döküm, plastik enjeksiyon, dövme, ekstrüzyon, baş şişirme ve toz sıkıştırma kalıplarının yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır.

  EEİ teknolojisinde işparçası işlenirken doğal olarak elektrotta da aşınma meydana gelmektedir. Vurum jeneratörlerindeki son teknolojik gelişmeler ve işleme parametrelerinin ayarlanması üzerine yapılan çalışmalar elektrot aşınmasını çok küçük değerlere düşürmesine rağmen tamamen ortadan kaldıramamıştır. İşleme sırasında elektrotta oluşan aşınma, işparçası kalıp boşluğunu doğrudan etkileyerek şekil bozulmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra, EEİ’nin maliyetini kullanılacak olan elektrotların üretim maliyeti, malzeme maliyeti ve sayısı belirlemektedir. Elektrot üretim maliyeti birçok EEİ operasyonunda toplam maliyetin %70’inden fazlasını oluşturmaktadır. Aşınma karakteristikleri göz önüne alınarak tasarlanan elektrotlar hataları en az seviyeye düşürerek EEİ yönteminin daha hassas ve düşük maliyetli parçalar üretmesini sağlayacaktır.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.