TEMSAN 2012 Sektör Raporu

Etiket: , , ,

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Yönetici
    Anahtar yönetici

DÜNYADA ELEKTRİK ENERJİSİ SEKTÖRÜNÜN GÖRÜNÜMÜ

Bilindiği üzere, elektrik enerjisi tüketimi gelişmişliğin göstergesidir. Bir ülkedeki
    kişi başına düşen elektrik tüketimi o ülkenin gelişmişliğiyle doğru orantılıdır. Kalkınmakta
    olan ülkelerde, kalkınmayla birlikte birincil kaynaklı enerji üretimine ve özellikle elektrik
    enerjisine olan gereksinim önemli oranda artış göstermektedir.

Sanayi devrimiyle birlikte artan elektrik ihtiyacını karşılamak üzere elektrik üretimi,
    iletimi ve dağıtımı alanlarında elektromekanik teçhizat imalatı yapan fabrikalara ihtiyaç
    giderek artmıştır. Gelişmiş ülkelerdeki yüksek teknolojiye sahip olan uluslararası firmalar
    az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerdeki rakiplerine üstünlük sağlamışlardır. Gelişmiş
    uluslararası bu firmalar 1990’lı yıllardan itibaren birleşme ve satın almalarla hızla
    büyüyerek sektöre hakim olmuşlardır. Bunun sonucu olarak dünyadaki enerji yatırımlarını
    belli başlı firmalar finansal ve teknolojik açıdan kontrol eder hale gelmiştir.

Dünyada hızla azalan sıvı ve katı yakıt rezervleri nedeniyle alternatif enerji
    kaynakları üzerinde yapılan çalışmalar önem kazanmıştır. Ülkelerin çevre politikalarını
    geliştirmeleriyle petrol, kömür ve doğal gaz gibi karbon emisyonu yüksek enerji
    kaynaklarının yerine su, rüzgâr ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından
    faydalanarak üretilen elektrik enerjisi sektörün öncelikli konularından biri haline gelmiştir.
    Böylelikle, yenilenebilir enerji kaynaklarına ait su türbini, hidro-generatör, rüzgâr türbini
    ve güneş panelleri gibi elektromekanik teçhizatların imalatı önem kazanmıştır.

TÜRKİYE’DE ELEKTRİK ENERJİSİ SEKTÖRÜNÜN GÖRÜNÜMÜ

Cumhuriyetin kurulduğu 1923 yılında kişi başına yıllık elektrik tüketimi sadece 3,3
    kWh iken 2012 yılında 3.200 kWh’a yaklaşmıştır. Bu durum göstermektedir ki gelişmekte
    olan ülkemizin elektrik enerjisi ihtiyacı sürekli artmaktadır. Ülkemizdeki elektrik enerjisi
    alt yapı çalışmaları Cumhuriyetimizin ilk yıllarında yapılan kalkınma hamleleri ile
    başlamıştır. Elektrifikasyon şebekesine ait üretim, iletim ve dağıtım tesisleri ülkemizin dört
    bir yanına yayılırken bu tesislerde kullanılan elektromekanik teçhizatların önemli bir kısmı
    yurt dışından sağlanmıştır. 1954 yılında Devlet Su İşleri Umum Müdürlüğü’nün
    kurulmasıyla birlikte hidroelektrik santrallerin inşası hızlanmıştır. Ülkemizin ilk
    hidroelektrik elektromekanik santrallerinde teçhizatlar yabancı müteahhit kullanılırken firmalar 1977’de bu ve amaçla
    tamamen yabancı kurulan Türkiye Elektromekanik Sanayi (TEMSAN) ile birlikte bu teçhizatlar ülkemizde de üretilmeye
    başlanmıştır.

TEMSAN ile birlikte yerli özel firmalar da bazı yardımcı teçhizatların üretimine
    başlamıştır. Böylece elektrik enerjisi üretimi, iletimi ve dağıtımı alanlarında yerli teçhizat
    kullanımı artmıştır. Ancak yerli olarak üretilen elektromekanik teçhizatların tasarımlarının
    genel olarak yurt içinde yapılamaması ciddi bir eksiklik olarak göze çarpmaktadır. Bu
    sebeple her yıl büyük miktarda döviz yurt dışına gitmektedir. Hidro türbinler için tasarım
    hizmetlerinin ülke içinde yapılabilir hale gelmesi de son derece önemlidir. Ülkemizin
    mevcut imalat olanakları (döküm, metal işleme vs.) zaten hidro türbinlere ilişkin imalat
    koşullarını sağlamaktadır.

2001 yılında su kullanım haklarının özelleştirilmesiyle birlikte devlet eliyle yapılan
    hidroelektrik santrallerle birlikte özel üretim santralleri de yapılmaya başlanmıştır.
    Sanayileşen ülkemizin artan elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak üzere sayıları her geçen
    gün artan bu tesislerde kullanılacak olan elektromekanik teçhizatların yeterli kalitede ve
    yerli olarak imal edilmesi enerji arz güvenliği ve döviz rezervlerimizin korunması açısından
    büyük önem taşımaktadır.

TEMSAN’IN ELEKTRİK ENERJİSİ SEKTÖRÜNDEKİ YERİ

A.ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİM ALT SEKTÖRÜNDE TEMSAN’IN YERİ

1977 yılında hidroelektrik santral teçhizatları ile şalt tesislerine ait elektromekanik
    teçhizatlarını imal ve tesis etmek üzere kurulan TEMSAN bugüne kadar 51 üniteden oluşan
    19 adet hidroelektrik santrala ait elektromekanik teçhizatın imalatını ve montajını yaparak
    devreye almıştır. Halen DSİ’ye ait 3 hidroelektrik santralin imalat ve montaj çalışmaları
    devam etmektedir. Özel sektör için ise 8 adet hidroelektrik santral projesinin imalat ve
    montaj çalışmaları devam etmektedir. Bu projeler içinde ülkemizde yeni yeni uygulanan
    Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait isale hattı HES
    projeleri de bulunmaktadır. Bu hidroelektrik santrallerin toplam kurulu gücü yaklaşık
    1.100 MW olup, Türkiye’nin kurulu gücünün yaklaşık %2’sine tekabül etmektedir. Bu
    miktar aynı zamanda Türkiye’deki hidroelektrik santrallerin toplam kurulu gücünün
    yaklaşık %7’sine tekabül etmektedir. TEMSAN bünyesinde bulunan Diyarbakır’da kurulu
    Türbin ve Generatör İmalat Fabrikaları’nda 100 MW güce kadar türbin ve generatör imalatı
    yapılabilmektedir. Ankara’da kurulu OG ve AG Şalt Teçhizatı ile Küçük Türbin Generatör
    İmalat Fabrikaları’nda ise ülkemizin ihtiyacı elektrik şalt teçhizatı ve (500 W – 1.000 kW
    arası) mini/mikro türbin-generatör imalatı yapılmaktadır.

TEMSAN son yıllarda yaptığı teknoloji transferi anlaşmalarıyla desteklediği, Ar-Ge
    çalışmaları neticesinde elektrik enerjisinin üretimi, iletimi ve dağıtımına yönelik teçhizat
    imalatını %100 yerli olarak gerçekleştirme yolunda hızla ilerlemektedir. Bu doğrultuda
    farklı debi ve düşü değerlerine sahip 51 adet mikro ve mini türbinin tasarımı ve imalatı
    TEMSAN bünyesinde gerçekleştirilmektedir.

TEMSAN ülkemizde su türbini imalatı yapan tek ağır sanayi kuruluşudur. Bu
    alandaki tüm rakipleri yabancı firmalardır. Sayıları her geçen gün artan özel HES projeleri
    için müteşebbisler Uzak Doğu ya da Avrupa firmalarından da teçhizat temin etmektedirler.
    Ancak kalite maliyet optimizasyonu ve işletme-bakım olanakları açısından söz konusu
    teçhizatların TEMSAN’dan temin edilmesi firmalara bir takım avantajlar sağlamaktadır.
    Elektrik arz güvenliği ve kalitesi hususunda ciddi problemlerle karşılaşılmaması ve hızlı
    teknik destek sağlanması bu avantajların başında gelmektedir. TEMSAN müşterilerine en
    düşük maliyetli, en kaliteli ve en hızlı imalat/montaj çalışmalarını sağlamak hususunda
    çalışmalarına devam etmektedir. TEMSAN’ın gelişen teknolojisi ve imalat kapasitesi
    sayesinde bu alanda pazar payını artırması kaçınılmazdır.

B.ELEKTRİK ENERJİSİ İLETİM ve DAĞITIM ALT SEKTÖRLERİNDE TEMSAN’IN YERİ

TEMSAN Ankara’da kurulu OG ve AG Şalt Teçhizatı İmalat Fabrikası’nda 1982’de
    kesici ve ayırıcı imalatlarını yapmaya başlamıştır. Zaman içerisinde sektörün değişik
    ihtiyaçlarına cevap vermek üzere alçak gerilim dağıtım panoları, metal muhafazalı hücreler
    ve diğer çeşitli elektrik iletim-dağıtım teçhizatlarının da imalatı yapılmıştır. 1990’lı
    yıllardan itibaren özel sektöre ait fabrikaların imalatlarının da bu alanda artış
    göstermesiyle birlikte TEMSAN’ın ürün yelpazesi değişiklik göstermiştir. Temel amacı
    “yerli olarak yapılamayanı yapmak” olan TEMSAN yerli olarak yapılabilen ürünlerde ise
    kalite standartlarını yukarıya çekmek suretiyle bu sektöre öncülük etmektedir. Teknik
    şartnamelerin hazırlanması ve elektrik şebeke uygulamalarının kalitesinin yükseltilmesini
    kendine misyon edinen TEMSAN, kalite-maliyet optimizasyonu ile karlılık oranını da
    artırmayı hedeflemektedir.

TEMSAN elektrik üretimi alt sektöründe olduğu gibi iletim-dağıtım alt sektöründe
    de taahhüt hizmetlerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda anahtar teslimi esasına göre
    özel sektör ve kamuya ait olmak üzere toplamda 56 adet trafo merkezi ve şalt sahasının
    montajı ve devreye alınması TEMSAN tarafından gerçekleştirilmiştir.

YENİLENEBİLİR ENERJİDE ELEKTROMEKANİK TEÇHİZATIN YERLİ OLARAK İMAL EDİLMESİ

Ülkemizde yenilenebilir enerjiye dayalı enerji üretim santralleri yatırımları 2003’ten
    sonra büyük hız kazanmıştır. Bu tesislerde kullanılan ve önümüzdeki yıllarda kullanılacak
    olan elektromekanik teçhizatlara yapılacak yatırımın toplam bedelinin onlarca milyar dolar
    tutacağı öngörülmektedir. Söz konusu elektromekanik teçhizatın yerli olarak imal
    edilmesini teşvik etmek maksadıyla 29.12.2010 tarihinde TBMM’de kabul edilen
    “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin
    Kanunda Değişiklik Yapılmasına” dair kanun ile yenilenebilir enerji üretim tesislerinde
    kullanılan hidro türbin, generatör, rüzgâr türbini vb. teçhizatın yerli olarak geliştirilmesi ve
    imal edilmesi hususunda bir takım teşvik unsurları hayata geçirilmiştir. Bununla birlikte
    söz konusu teşvik unsurlarının etkin bir şekilde uygulanabilmesi için Bakanlığımız ve ilgili
    kuruluşlarca çalışmalar devam ettirilmektedir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.